tel. 14 611 00 71
Malarz, rysownik i grafik, legionista, wybitny przedstawiciel realizmu i impresjonizmu w malarstwie polskim, tworzył przez ponad 60 lat. Był prawdziwym tytanem pracy. Pozostawił po sobie setki obrazów olejnych, pasteli, akwareli, tysiące rysunków i litografii.
Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca. Jan Parandowski, Mitologia
Aleksander Gierymski to jeden z najwybitniejszych malarzy polskich XIX wieku, prekursor impresjonizmu i realizmu w malarstwie polskim, młodszy brat Maksymiliana Gierymskiego. Urodził się 30 stycznia 1850 w Warszawie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1867 roku w Warszawie w Klasie Rysunkowej.
Henryk Sienkiewicz pisał, że „Neapol nie mógłby iść w porównanie z Krakowem”, Stefan Żeromski podkreślał, że nic nie może się równać z widokiem na zamglone wieże Krakowa, a Honoriusz Balzak nie krył podziwu dla katedry wawelskiej – „gdzie nagromadzone bogactwa nie mają nic równego, chyba w Rzymie.”
Portrety mieszkańców ziem polskich w XIX wieku to materiał bardzo różnorodny. Szlachcic przedstawiony jest na nich jako dostojny przedstawiciel narodu. Wyróżnia go ubiór nawiązujący swymi korzeniami do tradycji Wschodu, w każdym detalu barwny i świadczący o bogactwie.
Maksymilian Gierymski, polski malarz i rysownik, jeden z najzdolniejszych przedstawicieli słynnej szkoły monachijskiej, wraz ze swym młodszym bratem Aleksandrem uważany jest za najwybitniejszy rodzinny duet w polskiej sztuce.
tel. 14 611 00 71